Sartes Rent a Car

Kışın Aracınızı En Az 3-5 Dakika Çalıştırmalısınız

Aracınızı çalıştırmadan önce istenilen sıcaklığa ulaşması için 3 ile 5 dakika gibi süre beklemenizde fayda var. Aksi takdirde aracınızda arıza meydana gelebilir ve size uzun süre zahmetli bir iş çıkarabilir. Aracınızı çalıştırdıktan sonra üzerinde ki kar ve buzu mutlaka tamamen temizlemelisiniz. Çünkü temizlenmeyen kar araç hareket halindeyken rüzgârdan dolayı görüş açınızı daraltabilir ve hatta kapatabilir. Olası kaza durumlarına engel olmak için aracınızı muhakkak hareket etmeden önce kar ve buzdan temizleyiniz.

“BUZ TUTMUŞ CAMA KESİNLİKLE SICAK SU DÖKMEYİN”

Buz tutan cama kesinlikle sıcak su tutmamalısınız çünkü cama sıcak su tuttuğunuzda cam çatlar ve dağılır. Yani buz gibi paramparça olur. O camdaki donmayı önlemek için alkolle silmemiz gerekiyor. Camın alkolle silindiği durumlarda kesinlikle buz tutmayacağı söylenir fakat alkol bulamıyorsanız normal musluk suyunu cama dökmeniz buzun giderilmesine büyük oranda yardımcı olacaktır. Diğer bir konu ise lastiklerimizin hava basınçlarını kontrol etmemiz gerekiyor. Araç bakımını günlük olarak yapmanız gerekiyor. Yağını, suyunu, yakıtını ve lastiklerini günde bir kez kontrol etmeniz gerekiyor. Bu da ortalama 5 dakika civarında bir zaman alır. Bu sırada da aracınız ısınmış olur. Aracın kaloriferini açıp, iç mekânını ısıttıktan sonra palto, mont tarzı giysilerinizi çıkarabilirsiniz. Çünkü araç kullanırken bir de emniyet kemerinizi taktığınızda hareket manevranızı bir hayli azaltır. Aracın iç mekân ısısını sıcak bir ortama dengeleyip, daha sonra paltonuzu ya da montunuzu çıkartıp emniyet kemerimizi takıp seyahatimize başlayabiliriz. Buradaki en önemli konu kış aylarında araç kullanırken normal zamanlardakinden daha dikkatli bir şekilde araç kullanmanız gerekmekte. Araç bakımlarını da kış aylarında önemle yaptırmalısınız. Akünüzün antifrizini kontrol ettirmeyi unutmayın.

“YOKUŞLARDA PARK ETMEYİN”

Şehirlerarası yolda, kış ayında yola çıkacak olan vatandaşların yanında mutlaka battaniye, kuru gıda gibi malzeme bulundurmalarında fayda var. Yolların kapalı olduğu durumlarda veya her hangi bir arızadan yolda kalmanız durumunda kış ayların ulaşım yol yardım gibi hizmetlerinde zorluk çekebileceği için ihtiyacınız olacaktır. Aracını park ederken kesinlikle rampaya, bayıra veya yokuşlara park etmek yerine düz bir yola park edin. Yerlerin donması ile birlikte aracınız kayabilir ve aracınızı çıkartamayabilirsiniz. Bu da sizlere maddi hasarlı trafik kazaları meydana getirebilir. Kış aylarında vatandaşlarımız için en iyisi mecbur kalmadıkça mal ve can kaybını önlemek için araçlarını çıkartmamalarıdır. Yerde kar ve buz olduğunda toplu taşıma araçlarını kullanırsanız sizin için en iyisi olacaktır.

Trabzon havalimanı araç kiralama hizmetimizi kullanarak araç kiralaması yaptıysanız ve Karadeniz bölgesinde araç kullanıyorsanız daha dikkatli olmanız yararınıza olacaktır. Çünkü arazi bakımından dağlık ve dik yamaçlara sahip olduğundan dolayı don olayları gibi durumlarda aracınızla seyahat etmeniz neredeyse imkânsız olabiliyor. Bu sebeplerden ötürü aracınız da mutlu kar lastiği ve zincir olmasına dikkat ediniz. Kiraladığınız araçta kar lastiği bulunmuyorsa mutlaka tedarik edilmesini veya farklı bir kar lastikli araçla değişikliğini talep ediniz. 


Bu Yazıyı Sosyal Ağlarda Paylaş

Whatsapp Canlı Destek
Gönder