Sartes Rent a Car

Otomotiv Sektörü 2016 dan Umutlu

Otomotiv Sektörü 2016'dan Umutlu

2015 yılını geride bırakmamızın ardından otomotiv sektörü değerlendirmesi, 2016 yılından umutlu olduklarını dile getiriyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, 2015 yılının 11. ayında otomobil satışlarında baz etkisi sebebiyle aşağı yukarı yüzde 30’luk bir yükseliş görüldüğünü belirterek, “2014’ün ilk yarısı normalden daha vasat bir pazardı. Bu nedenle bu yılı, 2014 yerine 2013’le kıyaslamak daha doğru olur. On bir aylık dönemi 2013 ile kıyaslamamız halinde gerçekte olan artış yüzde 12 civarında” diye belirtti.

Erce, bu yılın ilk 6 ayında otomotiv pazarının açıkça daha öngörülebilir olduğunu, bu sebeple tüketicilerin seçimden önce satın alımlarını tamamlamayı tercih ettiğini dile getirerek, 2,5 yıl aradan sonra Mayıs ayında düzenlenen İstanbul Autoshow’un da pazara hız kazandırdığını aktardı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini yükseltme beklentisi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ekonomik toparlanmayı destekleme düşüncesiyle parasal genişlemeyi sürdürme kararı, jeopolitik gelişmeler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyonla mücadele etmekteki ciddiyeti ve cari işlemler açığındaki gelişimin bu yılki satışları da yüksek oranda etkilediğini belirten Erce, şunları da ekledii:

“Türkiye otomotiv sektöründe bu yılın 11 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre toplam pazar yüzde 29,7 artarak 847 bin 720 adet, üretim yüzde 17,4 artarak 1 milyon 233 bin adet, ihracat da yüzde 12,1 artarak 899 bin 996 adet düzeyinde gerçekleşti. İhracat değeri ise yüzde 5,6 azalarak 19 milyar 754 milyon dolar seviyesine geriledi. 2015 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 950-990 bin adet aralığında gerçekleşmesi beklenmektedir.”

Erce, gelecek yıl büyümenin, 2015 yılındaki gibi iç tüketim ağırlıklı olacağı tahmininde bulunarak, “Bir süredir istenilen seviyelerde olmayan yatırımların ise önümüzdeki yıl hız kazanacağını umuyoruz” dedi.

Tüketici ve ekonomik güven endekslerinin hükümetin kurulmasıyla yükselişe geçtiğine değinen Erce, olumlu eğilimin devam edeceğini, bu olumlu göstergelerin kısa vadede finansal piyasalara da yansıyacağını ifade etti.

Hayri Erce, gelecek yıl Fed ve ECB’nin izleyeceği para politikalarının yanı sıra Çin ekonomisindeki gelişmeler, yapısal reformlara ilişkin atılacak adımlar, ekonomik aktivitenin gelişimi ve büyüme hızının sektörde etkili olacağını sözlerine ekledi.


Bu Yazıyı Sosyal Ağlarda Paylaş

Whatsapp Canlı Destek
Gönder