Sartes Rent a Car

Sümela Manastırı Ziyarete Açıldı
27 Mayıs 2019 Pazartesi

Sümela Manastırı 4 yıllık uzun bir aradan sonra ziyarete açıldı!

 

SÜMELA MANASTIRI REHBERİ

Adres: Altındere Mahallesi, Altındere Vadisi, 61750 Maçka/Trabzon
Açılış tarihi: MS 386
Telefon: (0462) 326 07 48
Bağlı kurum: Greek Orthodox Church

Tarihçe

Meryem Ana adına  kurulan manastırın “Sumela” adını “siyah” anlamına gelen “melas” sözcüğünden aldığı söylenmektedir. Bu ismin manastırın kurulduğu koyu renkli Karadağlar’ dan geldiği düşünülmekte ise de, Sumela kelimesi buradaki Meryem tasvirinin siyah rengine bağlanabilmektedir.
 
Rivayete göre; Bizans İmparatoru  I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6.yüzyılda İmparator Justinianus’un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine Generallerinden   Belisarios tarafından tamir edilmiştir.
 
Sumela Manastırı’nın şimdiki durumuyla varlığını 13.yüzyıldan itibaren sürdürdüğü bilinmektedir. 1204 tarihinde kurulan Trabzon Komnenosları Prensliği’nden  III.Alexios (1349-1390) zamanında manastırın önemi artmış ve fermanlarla gelir sağlanmıştır. III.Alexios’un oğlu III.Manuel ve sonraki prensler döneminde de Sumela yeni fermanlarla zenginleştirilmiştir.
 
Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesini takiben Osmanlı Padişahları pek çok manastırda olduğu gibi Sumela’nın da haklarını korumuşlar, bazı imtiyazlar vermişlerdir.
 
Sumela Manastırı’nın 18. yüzyılda bir çok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda büyük binaların ilave edilmesiyle manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve parlak dönemini yaşamıştır.  Bu dönemde son şeklini alan manastır pek çok yabancı seyyahın ziyaret ettiği, yazılarına konu edilen bir yer haline gel-miştir. Trabzon’un 1916-1918 yılları arasındaki Rus işgali sırasında manastıra el konulmuş, 1923'den sonra tamamıyla boşaltılmıştır.
 
Sumela Manastırı’nın başlıca bölümleri; Ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma’dır. Bu yapılar topluluğu oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir. Manastırın girişinde su getirdiği anlaşılan büyük su kemeri yamaca yaslanmış durumdadır. Çok gözlü olan bu kemerin bugün büyük bölümü yıkılmıştır.
 
Dar uzun bir merdivenle manastırın ana girişine ulaşılmaktadır. Giriş kapısının yanında muhafız odaları bulunmaktadır. Buradan bir merdivenle iç avluya inilmektedir. Solda, manastırın esasını teşkil eden ve kilise haline getirilen mağaranın önünde çeşitli manastır binaları bulunmaktadır. Sağ tarafta kütüphane yer almaktadır. Yine sağda yamacın ön yüzünü kaplayan büyük balkonlu bölüm keşiş odaları ve misafir odaları olarak kullanılmıştır ve 1860 yılına tarihlenmektedir. Avlunun etrafındaki binalarda odalardaki dolapları, hücreleri, ocakları ile Türk sanatının etkileri de görülmektedir.
 
Manastırın ana ünitesini meydana getiren kaya kilisesinin ve ona bitişik şapelin iç ve dış duvarları fresklerle donatılmıştır. Kaya kilisesinin içinde avluya bakan duvarda III. Alexios dönemine ait fresklerin varlığı tespit edilmiştir. Şapeldeki freskler ise 18. yüzyılın başlarına tarihlenmektedir ve üç ayrı devirde yapılan üç tabaka görülmektedir. En alt tabakanın freskleri daha üstün niteliktedir.
 
Sumela Manastırı’nda yer yer sökülerek alınmış olan ve oldukça harap bir görünüm taşıyan fresklerde işlenen başlıca konular İncil’den alınmış sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana’nın hayatı ile ilgili tasvirlerdir.
 

Sümela Manastırı Açıldı

Trabzon'un Maçka ilçesinde bulunan restorasyon çalışmaları nedeniyle 3,5 yıldır kapalı olan Sümela Manastırı'nda bugüne kadar 4 bin ton kaya temizliği yapıldı. Trabzon Valiliğinden yapılan açıklamada, restorasyon çalışmaları süren manastırın bir bölümünün 18 Mayıs 2019 tarihinde ziyaretçilere açılacağı bildirildi. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan ve 22 Eylül 2015 tarihinde restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı'nın bir bölümü 18 Mayıs 2019tarihinde Müzeler Haftası'nda ziyarete açılacak.

Ziyaretçilerin can güvenliğini sağlamak için yaklaşık 4 bin ton kaya temizliğinin yapıldığı manastırda, 300 metrelik yürüyüş yolu da düzenlendi. Manastırda tarihi su kemerleri, gişe binası ve manastıra çıkan merdivenler restore edilerek kullanılır hale getirildi. 

Trabzon Valiliği, Sümela Manastırı ile ilgili bugün yazılı bir açıklama yaptı. Manastırda restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarının devam ettiğinin belirtildiği açıklamada “İlimiz Maçka İlçesi Altındere Vadisi Milli Parkı içerisinde bulunan Sümela Manastırımızın kamuoyunun bilgisi olduğu üzere 2016 yılından bu tarafa restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları devam etmektedir” denildi.

4 BİN TON KAYA TEMİZLENDİ

Sümela Manastırı'nda 1. etap olarak planlanan çevre düzenleme ve restorasyon çalışmalarının tamamlanarak hizmete hazır hale getirildiğinin bildirildiği açıklamada, “Gelinen noktada Sümela Manastırında 1. Etap olarak planlanan çevre düzenleme ve restorasyon çalışması tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir. Bu bölümde öncelikle ziyaretçilerimizin can güvenliğini sağlamak üzere yaklaşık 4 bin ton kaya temizliği yapılmıştır. Ayrıca manastıra giden 300 metrelik yürüyüş yolu düzenlenmiş, tarihi su kemerleri, gişe binası ile manastıra çıkan merdivenler yeniden restore edilerek kullanılır hale getirilmiştir. 1 Mart 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapılan açıklamada Sümela Manastırımızın 1. Bölümünün tamamlanarak ‘18 Mayıs 2019 tarihinde Müzeler Haftası'nda hizmete açılacağı ve gelen ziyaretçilerimizin girişlerinin sağlanacağı ifade edilmiştir. Dolayısıyla bunun dışında kamuoyunu yanlış yönlendirecek bilgi ve yayınlara itibar edilmemesi hususu; kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur” ifadelerine yer verildi.  

 

Sümela Manastırı Nerede?

Sümela Manastırı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalıdır. 

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere köyü sınırları içinde yer almaktadır. Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılır.

Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik mekânlarından biri olan ve restorasyonu nedeniyle 2.5 yıldır kapalı tutulan Trabzon'daki tarihi Sümela Manastırı'nın ziyarete açılacağı tarih belli oldu. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, manastırın haziran ayında ziyarete açılmasının planlandığını açıkladı.

Sümela Manastırı'na Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı'na en kolay ulaşımı Trabzon oto kiralama şirketleri nden biri olan Sartes Rent A Car aracılığıyla kiralayacağınız uygun fiyatlı ve konforlu aracınızla sağlayabilirsiniz. Trabzon’a Karadeniz sahillerini doya doya görmek için kendi aracınızla geldiyseniz, Trabzon merkezinden güneye giderek Maçka ilçesine ulaşabilirsiniz. Maçka ilçesine geldiğinizde 16 km doğuda Altındere köyü yer almaktadır. Buraya kadar arabanızla çok rahat gelebilirsiniz. Yolların asfaltlı olması, hızlı bir şekilde ulaşımı imkanlı kılıyor. Ancak manastıra tırmanmak için dik ve virajlı yolun zahmetini çekmek durumunda olduğunuzu unutmayın. Eğer özel aracınız yoksa, Maçka ilçesinden manastıra ulaşan yolcu minibüslerini kullanabilirsiniz. Özel aracı olanlar da bu alternatifi değerlendirerek, Sümela Manastırına daha zahmetsiz bir ulaşım gerçekleştirebilirler.

Sümela Manastırı Konaklama

Trabzon’un en güzel ilçelerinden biri olan Maçka’da, bu tarihi yapıtın gizemli mimarına tanıklık edecekken aynı zamanda, Maçka ilçesinin misafirperverliğine de tanıklık etmiş olacaksınız. Karadeniz’in neşeli insanları arasında güzel bir tatil geçirmek için modern oteller sizleri karşılıyor. Sümela Manastırına en yakın otelden bahsedecek olursak, misafirlerini büyük bir ihtişamla karşılayan Sümela Otelini konaklama da tercih edebilirsiniz. İlçenin merkezine kurulmuş olan modern ve lüks otel, 4 yıldıza sahip. Güler yüzlü hizmet ekibi, rahat odaları ve kaliteli hizmet standartları sayesinde, konaklama zevkiniz, eziyete dönüşmüyor.

Dört yıldızlı otellerin yanında, daha ekonomik bir konaklama düşünenler için ilçede pansiyonlar mevcut. Otele göre kaliteleri ve konforları düşük olsa da, Karadeniz insanının sıcak ve samimi iletişimini orada da hissetmeniz mümkün. Bütçesini daha ekonomik bir konaklama hizmetine göre ayarlamış olanların ilçe içerisinde bulunan pansiyonları değerlendirebilirler. Ayrıca Sümela manastırına en yakın konaklama yeri olarak, Sosyal tesisler var. Hemen Sümela manastırının altında yer alan sosyal tesisler, 2 dubleks villa ve 5 bungalow evle konaklama hizmeti veriyor. Doğayla iç içe olan bu tesis de konaklama için değerlendirilebilecek, alternatifler arasında yer almaktadır.

Sümela Manastırı gizli şapel ile yeniden ziyarete açılıyor

Sümela Manastırı'ndaki gizemli şapelden görüntüler
Maçka Belediye Başkanı Koray Koray Koçhan, Sümela Manastırı'nda tarihinin en büyük restorasyon çalışmasının yapıldığını ve taş düşmesinin engellenmesi için proje yürütüldüğünü belirtti.
 
Tarihinden bu yana ilk kez böylesi bir drenaj çalışması yapılan Sümela'nın çok iyi ve güvenli hale geleceğini ifade eden Başkan Koçhan, "Sümela'da yoğun kar ve kış şartları ile beraber büyük kaya düşmeleri oldu. Allah'a şükür bir şey olmadı. Sümela Manastırı restorasyon nedeniyle kapatılmadan bir hafta önce manastırın içine yoğun şekilde kayalar düştü. Şu anda taş düşürme çalışmasının ikinci etabı tamamlandı, üçüncü etap kaya düşürme çalışması sürüyor. Manastır girişinde 160 tonluk büyük bir kaya var. Orada yapılacak çalışma ile o bölge kaya düşme tehlikesinden kurtarıldığı an Sümela Manastırı'nın içine gidecek alanları ziyarete açmayı planlıyoruz. Bu yıl haziran ayında Sümela Manastırı ziyarete açılacak" dedi.
 
'EN NİTELİKLİ RESTORASYON YAPILIYOR'
 
Ana kaya kilisesinin çalışma sırasında zarar görmemesi için tamamen çelik kafes içine alındığını hatırlatan Koçhan, şöyle konuştu: "Üstteki taş düşmelerinden dolayı zarar oluşmaması için ana kaya kilisesi kafese alındı. İnsanların yürüdüğü merdivenlerin de üstünde çalışan işçilere zarar gelmesin diye çelik kafesler kuruldu. Sümela'da tarihin en nitelikli restorasyonu yapılıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında güvenli hale gelecek Sümela, ziyarete açılacak."
 
'KEŞFEDİLEN ŞAPEL ZİYARETE AÇILACAK'
 
Sümela Manastırı'nda süren restorasyon çalışması sırasında kuzey çatının üst sağ yamacında tespit edilen ve bugüne kadar girilmemiş gizli bir geçitle ulaşılan şapel alanının da ziyarete açılacağını ifade eden Maçka Belediye Başkanı Koray Koray Koçhan, şunları kaydetti:
 
"Restorasyon sırasında kayaların üstünde yeni bir şapel bulunmuştu. Manastırın içinden çatılara küçük bir geçitle ulaşılan bir yol olduğu görüldü. Bu şapel, kaya kilisesinden daha eski bir yapı. Bu restorasyonla ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı oradaki şapelin yolunu yaparak ziyarete açmak istiyor. Türkiye'nin gündemine oturan şapel turizme kazandırılmış olacak."

 

AHŞAP YOL ÇALIŞMASI BAŞLATILACAK

Bin 600 yıllık bir tarihe sahip Sümela Manastırı'nda 3 aşamada yürütülen restorasyon çalışmalarının son bölümünde gizli geçitle ulaşılan şapel için ahşap yol çalışması başlatılacak. 

GİZEMİ ÇÖZÜLMÜŞ OLACAK

Altındere Vadisi'ndeki Karadağ’ın yamacında bir mağaranın önüne inşa edilen, rahiplerin eğitim gördüğü bir manastır olarak kullanılan ve 1924 yılından sonra ören yeri olarak kullanılmaya başlanılan Sümela Manastırı’ndaki restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, restorasyonun tamamlanmasıyla Sümela Manastırı'nın gizeminin de çözülmüş olacağını söyledi.

 

 

ZİYARET EDİLEBİLİR YERLER ARTACAK

Restorasyondan sonra manastırın bütün bölümlerine girilebileceğini dile getiren Ayvazoğlu, “Sümela Manastırı denizden yaklaşık bin 300 rakıma sahip Karadağ’ın yamacında, bulunmuş olduğu yer itibariyle bir gizeme sahip. Özellikle restorasyon yapıldıktan sonra Sümela'nın gizemini gezerek göreceğiz. Manastırda restorasyon öncesi sadece belirli alanlara girilebilirken tamamlanacak restorasyondan sonra artık Sümela Manastırı'nda ziyaretçilerimizin daha fazla noktaya girme imkanına sahip olacaklar” dedi. 

 

 

"GİZEMLİ ŞAPELLER VAR"

Gizemini koruyan ve girilmemiş birçok şapelin olduğunu belirten Ayvazoğlu, “Ulaşılamayan, yolu olmayan, kayanın diğer ucunda bulunan şapelden başka manastırın içerisinde yine gizemini koruyan girilmemiş pek çok şapel yer almaktadır. Bu şapelleri ve aynı zamanda mutfak ve öğrenci odalarını görebileceğimiz bir yapı ortaya çıkmış olacak. Hem restorasyonla fresklerimizin bulunmuş olduğu bölümler daha güzel bir şekilde gün yüzüne çıkacak hem de bahsetmiş olduğumuz bu alanları ziyaretçilerimiz gezerek Sümela’nın tüm gizemine kavuşmuş olacaklar. Ulaşımı zor olan diğer şapele ise restorasyonun bitme aşamasına yakın yapacağımız ahşap bir yolla ziyaretçilerimize açmayı planlıyoruz" diye konuştu.

 

 

TURİZM VADİSİ OLACAK

Sümela’nın kompleks bir yapı olduğunu kaydeden Ayvazoğlu, “Bu yapı bloku içerisinde ve yapının dışındaki çevrede gezilmeye değer pek çok unsur yer almaktadır. Hem Bakanlığımız hem de Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz bu vadimizde gerekli tüm çalışmaları titizlikle sürdürmektedir. Sümela Manastırı restorasyonu Bakanlığımızın önem verdiği bir çalışmadır. Sümela ören yerinde restorasyon sonrası girilmeyen pek çok noktaya ziyaretçilerimiz girme imkanı bulacaklar. Sümela Manastırı gerek içerisi gerekse dışarısı gerekse karşı vadide yapılan teraslarıyla birlikte artık bir turizm vadisine dönüşmüş olacak. Böylece gelen ziyaretçilere bir gün boyunca orada tutabilecek bir imkan sağlayacak. Trabzon’a belki de turizm açısından bir gün daha kazandırmış olacak” ifadelerini kullandı.

Bu eşsiz tarihi mekana trabzon araç kiralama en ucuz şekilde kiralayacağınız araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

ŞAPEL NEDİR?

Latince "Capella" kelimesinden türeyen dilimize de Fransızca "Chapelle" kelimesinden geçen "Şapel" kelimesi, özellikle kırsal alanlarda, küçük yerleşim yerlerinde veya yol kenarlarında bulunan, küçük ebatlardaki özel Hristiyan ibadethanelerine verilen isimdir.

Şapel bir nevi Hristiyan mescididir. Şapel, ayrı bir bina ya da bir ana binanın içinde ayrı bir oda, bölüm olmak üzere iki farklı türde görülebilir.

Eğitim kurumları, hastaneler, mezarlıklar veya hapishaneler gibi kurumların da kendilerine ait şapelleri bulunabilir. Genellikle büyük kiliselerin içinde önemli bir din adamı, aziz adına ayrılan odalara da şapel denilir.

 Whatsapp Canlı Destek
Gönder